Araç Periyodik Bakım Zamanları

Araç Periyodik Bakım Zamanları

Periyodik Araç Bakımı

Güncelleme: 14.08.2018

Periyodik bakımda dikkat edilmesi gereken noktalar:

  • Zamanında bakım yaptırmak
  • Yetkili ve uzman servisten hizmet almak
  • Periyodik bakım çizelgesini baz almak
  • Bakım tablosunu doğru takip etmek

Tüm motorlu taşıtlar belirli aralıklar veya belirli kilometrelerde bakım yaptırmak zorundadır. Bu bakım hizmetleri aracın markasına göre değişiklik gösterebileceği gibi bazı model ve yakıt türlerine göre de değişiklik gösterir. Araç muayene ücreti ve işlemleri hakkında detaylı bilgi için Araç Muayenesi sayfamızı ziyaret edin.

Periyodik Bakım Hangi Aralıklarla Yaptırılmalıdır?

Periyodik bakımların yapılma süresi araç marka ve modeline göre değişiklik gösterir. Genel olarak 10 bin km ile 15 bin km arasında yapılmakta olup bazı araçlarda ise bu aralık 20 bin km ye kadar çıkabilir.

Bu bakım süreleri üretici firmalar tarafından çeşitli testler sonucunda araç motorlarının en uzun süre sağlıklı çalışmaları temel alınarak belirlenir. Bundan dolayı, araç sahiplerinin bu süre veya kilometreleri geçirmeden araba bakımlarını yaptırmaları önemlidir.


Araç Bakım Çizelgesi

Araç periyodik bakımında, her markanın araç tipi ve modeline uygun bir çizelgesi bulunur. Aracınızı götürdüğünüz servis bu periyodik bakım çizelgesini baz alarak işlemlerinizi yapmalıdır. Bu çizelgeler hazırlanırken genel olarak aracın kilometresi, markası ve modeli baz alınır. 

Periyodik Bakımlarda Motorun Değişen Parçaları ve Yapılan Bakımlar 

Değişen parçalar genellikle benzer olmakla birlikte, bakımı yapılan parçalar aracın modeline ve markasına göre değişiklik göstermektedir. Aşağıda belirtmiş olduğumuz değişen parçalara özellikle belli bakımlarda (100 bin km bakımı gibi) ek olarak çeşitli parçalarda dâhil olabiliyor.

Aracın periyodik bakımlarda başlıca değişenleri

  • Motor Yağı,
  • Yağ filtresi, 
  • Hava filtresi,
  • Polen filtresi, (Klimalı araçlarda

+14 Yıllık deneyim ile çözüm ortağınız olmaktan gurur duyuyoruz.