Lastik Basıncı Kaç Olmalı?

Lastik Basıncı Kaç Olmalı?

Lastik hava basıncı kaç olmalıdır?

   Lastik hava basıncı aracın ağırlığına, ağırlık dengesine ve en önemlisi lastik ebatlarına göre değişkenlik gösteren bir durumdur. En sağlıklısı fabrikanın önerdiği verilerdir. Fakat bu verilere ulaşamıyorsak, ebatları üzerinden giderek aracımızın lastiklerine kaç Psi basınç uygulamamız gerektiğini hep beraber bulalım.

195 65 R15 lastik hava basıncı

   Aracınızın ağırlık dağılımı eşitse, ve ön tarafta iki yolcu seyahat ediyor, arka kısım boş ise, lastik basınçları önler 34Psi arkalar 32 Psi olmalıdır. Arka kısımda iki, ön kısımda iki yolcu varsa lastik hava basıncı önler ve arkalar için eşit şekilde 34 Psi olmalıdır. Ön kısımda iki yolcu ve arka kısımda üç yolcu şekliden tam yük bir seyahat durumunda, önler 34 Psi arkalar 36 Psi olmalıdır.

   Aracınızın ağırlık dağılımı ön kısım ağırlıklıysa ki, önden çekişli araçlarda genellikle genel geçer kuraldır. Ön kısımda iki yolcu seyahat ediyor ve arka kısım boş ise, lastik hava basıncı ön lastikler için 34 Psi arka lastikler için 32Psi olmalıdır. Ön ve arka kısımda ikişer yolcu seyahat ediyor ise, önler 36 Psi ve arkalar 34 Psi olmalıdır. Ön kısımda iki yolcu ve arka kısımda üç yolcu şeklinde bir seyahat söz konusu ise, tüm lastikler 34 Psi olmalıdır.

205 55 R16 lastik hava basıncı

   Aracınızın ağılık dağılımı eşitse, ön kısımda iki yolcu seyahat ediyor ve arka taraf boş ise, lastik basınçları önler de 36 Psi arkalar da ise 34 Psi olmalıdır. Ön kısımda iki yolcu ve arka kısımda da iki yolcu şeklinde bir seyahat söz konusu ise tüm lastikler 36 Psi basınç ile şişirilmelidir. Ön kısım iki yolcu ve arka kısım üç yolcu şeklinde tam yük durumunda lastikler önler için 36 Psi ve arkalar için 38 Psi olmalıdır.

   Aracınızın ağılık dağılımı ön kısım ağırlıktaysa, ön kısımda iki yolcu şeklinde seyahatler de önler 36 Psi arkalar ise 34 Psi olmalıdır. Ön kısımda iki yolcu ve arka kısımda iki yolcu var ise basınçlar önler de 38 Psi arkalar da 36 Psi olmalıdır. Önde iki yolcu ve arka üç yolcu şeklinde tam yük durumunda tüm lastik basınçları  38 Psi olmalıdır.

225 45 R17 lastik hava basıncı

   Aracınızın ağırlık dağılım yüzde elli, elli şeklinde eşit dağılımdaysa, önde iki yolcu ve arka kısım boş şeklinde seyahatler de ön lastikler 38 Psi arka lastikler 36 Psi olarak ayarlanmalıdır. Önde iki yolcu ve arkada iki yolcu var ise tüm lastikler 38 Psi olarak ayarlanmalıdır. Ön kısımda iki, arka kısımda üç yolcu durumu söz konusu ise, önler 38 Psi arka lastikler ise 40 Psi basınç ile şişirilmelidir.

   Aracınızda ki ağırlık dağılımı ön kısım ağırlıklı ise ve ön tarafta iki yolcu şeklinde bir seyahat söz konusu ise, Ön lastikler 38 Psi arka lastikler ise 36 Psi olacak şekilde basınç uygulanmalıdır. Ön ve arka kısımda ikişer yolcu durumunda ön lastikler 40 Psi arkalar ise, 38 Psi olacak şekilde basınç uygulanmalıdır. Ön kısımda iki ve arka da üç yolcu var ise, tüm lastikler 40 Psi basınç ile şişirilmelidir.

225 40 R18 lastik hava basıncı

   Aracınızın ağırlık dağılımı eşitse ve önde iki yolcu şeklinde kullanılıyor ise, ön lastikler 40 Psi ve arka lastikler 38 Psi basınç ile şişirilmelidir. Ön kısımda iki yolcu ve arka kısımda da iki yolcu var ise tüm lastikler 40 Psi basınç ile şişirilmelidir. Önde iki yolcu ve arka kısımda ise üç yolcu şeklinde çıkılan seyahatler de ön lastikler 40 Psi ve arkalar 42 Psi basınç ile şişirilmelidir.

 Lastik hava basıncı günlük kullanım

   Yukarıda verilmiş olan tüm değerler uzun yolculuklar için verilmiştir. Yukarıda verilmiş olan Psi değerlerini -2 yapmanız durumun da günlük kullanım için yeterli Psi verilerini elde etmiş olursunuz. Önde iki yolcu ile yalnızca şoförün olduğu durumlarda Psi değerleri aynı kalır. Bu değerler ortalama 1200 Kg. olan bir araç için verilmiş olup, her 100 kg. için 1 Psi eklenerek veya, düşürülerek olması gereken basınç bulunabilir. Uzun yola çıkmadan önce ve yolun sonunda lastikler soğuduktan sonra lastik basınçları mutlaka kontrol edilmelidir. Lastik hava basıncı dışında dikkat edilmesi gereken bir unsur daha vardır ki, o da stepne olarak adlandırılan yedek lastik. Uzun yolculuklar da kesinlikle yanınızda bulunmalı ve hava basıncı kontrol edilmelidir. Stepne lastiğinin, lastik basınç değerlerinizden en az 2 Psi fazla basınçla şişirilmiş olması gerekmektedir.

Lastiğin fazla şişik olması ne gibi sorunlara yol açar?

   Lastiklerinizi olması gereken Psi değerlerinden fazla şişirmeniz durumunda, aracınızda ki en büyük değişiklik yol tutuşu olacaktır. Lastik hava basıncı olması gerekenden düşük veya yüksek ise yol tutuşunuz en çok etkilenecek faktörlerden biri olacaktır. Lastiğinizin haddinden fazla şişik durumda olması, viraja girerken fazla kavrayamama hissiyatı, savrulma ve araç yolda değil de, yolun üzerinde gibi bir tutunamama hissi oluşur. Bunun dışında lastik basıncının çok fazla olması yol üzerinde karşılaşılabilecek katı cisimlere karşı çok dirençsiz olmasına neden olacaktır. Lastik hava basıncının yüksek olması amortisörlerin fazlasıyla sertleşmesine neden olacaktır. Yolda giderken beşikte sallanır gibi seyredersiniz. Araç bir topun üzerinde gidiyormuş gibi hissedersiniz. Aerodinamik tam anlamıyla yerle bir olur.

+14 Yıllık deneyim ile çözüm ortağınız olmaktan gurur duyuyoruz.